Månedens indsamling;
April måned samler vi ind til:
FDF, Børneklubben og Klub Halv Syv:
MobilePay: 12885
VELKOMMEN I HJERM KIRKER
Næste gudstjeneste: Søndag den 18. april kl. 10.30 i Hjerm Vestre Kirke.
Corona-forholdsregler: Vi benytter fortsat hver anden bænk(2 meters afstand). Personer fra samme husstand må sidde sammen, øvrige kirkegængere opfordres til at sætte sig med 2 meters afstand. Der skal bruges mundbind, når man går ind og ud af kirken.
Der må være 26 personer i Vestre og 18 personer i Østre.
Velkommen til gudstjeneste, hvor vi holder god afstand og passer på hinanden.
Klub 86, Højskolesang og Seniorcafe er desværre aflyst her i foråret!
KONFIRMATIONER ER FLYTTET TIL 29. AUGUST 2021
BABYSALMESANG ONLINE, 10 ONSDAGE
Onsdage kl. 9.30
Babysalmesang starter op d. 14. april og løber over 10 gange.
Sang og musik stimulerer barnets musikalske og sansemotoriske udvikling. En baby forstår ikke salmerne, men kan sanse stemningen og atmosfæren og opleve kirkerummet.
Barnet kommer bl.a. til at høre forskellige instrumenter og lyde fra klokkespil, guitar, rasleæg og klaver.
Alle kan være med! Der er efterfølgende kaffe og hygge i konfirmandstuen.
OBS! Online Babysalmesang :-) Vores organist Anders sidder klar ved skærmen for at synge salmer og fagtesange sammen med babyer (1-10 måneder ) og forældre der har lyst til at være med. Meld jer til på mail: andersslot.s@gmail.com og tilmeld jer facebookgruppen "Babysalmesang i Hjerm" hvor der vil komme zoom-link og flere informationer:
STORT VELKOMMEN TIL 2 NYE MEDARBEJDERE VED HJERM KIRKER
Hjerm menighedsråd har ansat 2 nye gravermedhjælpere.
Det er Karina Dullweber og Hanne Riis. Sammen med vores graver Morten vil de tre arbejde som et team på både Vestre- og Østre kirkegårde. Se nærmere omtale i det nye kirkeblad :-)
Gode påskehilsner
Hjerm menighedsråd
VI ØVER VOKSENKOR -AFLYST
Onsdage kl. 19-21 fra d. 14. april til d. 1. juni
DESVÆRRE AFLYST PGA CORONA
Hjerm kirkes voksenkor starter d. 14. april, hvis restriktionerne tillader det. Vi øver frem til byfestkoncerten d. 1. juni.
Alle voksne, der er glade for at synge, kan være med. Vi synger flerstemmige satser, så man skal kunne holde sin egen stemme, mens nogle ved siden af synger noget andet.
Nodekendskab er ikke et krav, da vi synger sangene grundigt igennem, og det vil være muligt at få optagelser af sangene med hjem. Vi synger et klassisk repertoire af gode kendte danske sommersange- og salmer, samt en eller to lidt mere moderne numre. Medbring gerne kaffe til dig selv.
OBS: Tilmeld dig på mail til Anders, så får du besked, om vi kan starte op eller ej. Anders' mail: andersslot.s@gmail.com
AFLYST PGA CORONA
BØRNEKIRKE I VESTRE KIRKE, HOLDER PAUSE PGA CORONA

Juhuuu - nu starter der børnekirke i Hjerm for alle børn, der vil være med!
Vi mødes i konfirmandstuen ved præstegården kl. 10.20. Vi synger, leger, spiser lidt sund snack og går på opdagelse i Guds kærlighed til os.
Bagefter går vi over i kirken og er med til nadver og de sidste salmer. Det er for alle aldre, og din mor og far må også gerne være med, hvis de vil.
Obs: Der er Børnekirke til 10.30-gudstjenesterne i Vestre Kirke. Tjek evt. gudstjenestelisten; når der står "B", så er der Børnekirke.
Vi holder pause pga corona.
Spørgsmål? Sms/ring til Maria på 60 60 55 51
BØRNE/TEENKOR VED HJERM KIRKER HVER ONSDAG FRA 15.10 - 16.40
Vi har igen begyndt børne/teenkoret ved vores kirke her i Hjerm. Vores organist Anders er selv professionel i kor og glæder sig rigtig meget til at lave kor med både nye børn og unge og jer, der før har været med. Vi håber, at se mange sangglade :-)
Onsdage fra kl. 15.10 - 16.40 i konfirmandlokalet / kirken.
Vi holder pause pga corona.
Bonus: Kormedlemmer aflønnes ved sang til gudstjenester og andre kirkelige arrangementer; så samtidig med, at du lærer en masse sang, har fællesskab og bliver glad i låget af at synge, så er dette også et fritidsjob.
REJSE TIL OBERAMMERGAU I 2022 – FOR ALLE I HJERM!
FLYTTET TIL 2022
Det er en helt unik chance for en kæmpe oplevelse. Skuespillet i Oberammergau bliver kun fremført hvert 10’ende år, så man skal slå til, når chancen er der. En hel landsby fremfører nemlig hvert 10’ende år hele påskeberetningen i en storslået verdensberømt kæmpe opsætning. Det er først i år 2022, men det er nu man skal melde sig til, for billetterne bliver udsolgt flere år før. Vores præst, Jonas, vil virke som rejseleder på turen. Der bliver to ture, og vi har til os i Hjerm pladser til den sene tur, det vil sige fra d. 26/7 til den 2/8 2022.
Pris pr. person i dobbeltværelse: Kr. 10.325,- med stort set alt inklusiv.
DAGENS ORD
Kalender
Begivenhed | Dato - | |
Gudstjeneste i Hjerm Vestre Kirke, 5. s. påskeV/ Jonas Serner-Pedersen 9. maj 10:30 - 11:30 - |
9. maj 10:30 - 11:30 - |
|
Gudstjeneste i Hjerm Østre Kirke, Kristi himmelfarts dagV/ Jonas Serner-Pedersen 13. maj 10:30 - 11:30 - |
13. maj 10:30 - 11:30 - |
|
Gudstjeneste i Hjerm Vestre Kirke, 6. s. e påskeV/ Jonas Serner-Pedersen 16. maj 10:30 - 11:30 - |
16. maj 10:30 - 11:30 - |
|
Gudstjeneste i Hjerm Vestre Kirke, PinsedagV/ Jonas Serner-Pedersen 23. maj 09:00 - 10:00 - |
23. maj 09:00 - 10:00 - |
|
Gudstjeneste i Hjerm Østre Kirke, PinsedagV/ Jonas Serner-Pedersen 23. maj 10:30 - 11:30 - |
23. maj 10:30 - 11:30 - |
|
Provstigudstjeneste, 2. Pinsedag, nærmere følger24. maj |
24. maj - |
|
Menighedsrådsmøde i konfirmandlokalet27. maj 19:00 - 21:30 - |
27. maj 19:00 - 21:30 - |
|
Gudstjeneste i Hjerm Østre Kirke, TrinitatisV/ Jonas Serner-Pedersen 30. maj 09:00 - 10:00 - |
30. maj 09:00 - 10:00 - |
|
Gudstjeneste i Hjerm Vestre Kirke, TrinitatisV/ Jonas Serner-Pedersen 30. maj 10:30 - 11:30 - |
30. maj 10:30 - 11:30 - |
|
Byfestgudstjeneste, eftermiddag i teltet6. jun |
6. jun - |
|
Gudstjeneste i Hjerm Østre Kirke, 2. s. e. trinitatisV/ Jonas Serner-Pedersen 13. jun 10:30 - 11:30 - |
13. jun 10:30 - 11:30 - |
|
Menighedsrådsmøde i konfirmandlokalet16. jun 19:00 - 21:30 - |
16. jun 19:00 - 21:30 - |
|